מסלול משכנתא בריבית פריים

בתקופה האחרונה אנו עדים לתופעה מעניינת - יותר ויותר לווים נוטלים משכנתא בריבית פריים. מסלול שהיה די אלמוני עד לפני שנתיים, למרות שהאטרקטיביות שלו לא השתנתה
במאמר זה אסביר את היתרונות והחסרונות של המסלול, אסביר מדוע הבנקים דוחפים למשכנתא בריבית לפי הפריים בתקופה האחרונה ואנסה לספק לכם הגולשים - חומר למחשבה אודות נטילת המשכנתא במסלול זה.

ראשית, בואו נבין מהי משכנתא בריבית פריים:
מסלול משכנתא בריבית פריים הנה משכנתא שאינה צמודה למדד המחירים לצרכן. הריבית במשכנתא זו משתנה בהתאם לשינויים בריבית הפריים, ריבית הגבוהה ב-1.5% מריבית בנק ישראל
לרוב הריבית במשכנתא הנה ריבית של "פריים מינוס", הכוונה היא שריבית הפריים מהווה נקודת ייחוס לריבית הניתנת - ובדרך כלל הריבית בהלוואה נמוכה הרבה יותר..משמעות העובדה שקרן המשכנתא איננה צמודה היא שזו תלך ותפחת ולעולם לא תהיה יותר ממה שלווינו.

יתרונות בולטים של המסלול
העובדה שמדובר בריבית משתנה שהמתעדכנת בהתאם למגמות בשוק - מביאה לכך שאין קנסות היוו .בשעת סילוק המשכנתא או חלק ממנה .

העובדה שקרן המשכנתא איננה צמודה למדד המחירים לצרכן בעצם הופכת את המשכנתא שלנו למסלול שקלי לכל דבר ועניין: קרן ההלוואה לא "מתנפחת" כאשר האינפלציה בשוק גבוהה, אך גם לא יורדת כאשריש מדדים שליליים. היתרונות בכך ברורים:

 • ראשית- כמו שהמשכורת שלנו לא טופחת שהמדד עולה, אין סיבה שנהיה חשופים ליוקר המחייה בתשלומים.
 • שנית- לעולם לא תהיה קרן גדולה יותר מזו שלקחנו בתחילת ההלוואה. לעולם.
 • ולבסוף, היתרון הגדול התקופתי {נכון לרבעון שני, שנת 2009}: ריבית הפריים נמוכה ביותר!
  מאמצי בנק ישראל להוריד את הריבית במשק תלויה רבות ביכולות של השוק לגייס כספים בריבית נמוכה. לכן למרות שריבית בנק ישראל היא 0.5% בלבד - ריביות לטווח אורך עומדות על 3.5-4% ואף יותר. למעשה נוצר מצב בו לווים לא נהנים מירידת הריבית בשוק: בין אם הם לוקחים משכנתא חדשה בריבית קבועה ובין אם הם "סגורים" בהלוואה בריבית קבועה גבוהה יחסית.
  מסלול הפריים - שצמוד לריבית הפריים, ריבית בה קל לשוק הפיננסי לגייס כספים, הוא המסלול שהכי מרוויח" מירידית הריבית בשוק". היום הלוואה שנלקחה בריבית של פריים מינוס 0.8% משלמת 1.2% על הכסף בלבד !

  חסרונות
  החיסרון הבולט ביותר יתגלה במיוחד לארוכי הראות מבינינו. היום הריבית נמוכה, אולם זוהי תקופה רגעית וסביר להניח שבתקופה בה האינפלציה תגבר, בנק ישראל יעלה את הריבית וכך תעלה גם ריבית הפריים.

  בואו ניקח דוגמא מספרית:
  אם היום אפשר לקחת משכנתא בריבית פריים מינוס 0.8% ל-15 שנה או ריבית קבועה של 3.5% לאותה התקופה הרי שכל עוד ריבית הפריים גבוהה בפחות מ-4.3% מהמדד השנתי, עשינו עסק טוב.
  אבל הנה דוגמא אחרת:
  המדד לשנה הבאה ייצא 2.5% כך שמי שלקח את הריבית הקבועה שילם 6% שנתי. מאידך, ריבית הפריים עלתה (מתוך מטרה לבלום את האינפלציה) לרמה של 7.5%, כך מי שלקח את מסלול הפריים משלם 6.7% ריבית על הכסף. .נקודה למחשבה.

  חיסרון נוסף טמון בתקופות בהם ריבית הפריים גבוהה: מאחר והתשלום על המשכנתא הנו יחסית קבוע,מרבית התשלום יכסה את הריבית ולא יפחית מקרן ההלוואה. לחילופין, בהלוואה של "קרן שווה" בה משלמים סכום קבוע שיורד מהקרן כל חודש - התשלום החודשי יצמח עד מאד.

  אז למה בנק דוחף לריבית פריים?
  אכן מסלול הפריים טומן בחובו חוסר וודאות. הבנק שמתקשה להעמיד ריביות אטרקטיביות במסלול הקבוע, סומך על קצרות הרואי של מרבית הלווים וממליץ על מסלול של ריבית פריים בלבד. כיום ההצעה נראית אטרקטיבית ביותר, והבנק סומך על כך שבעתיד - כאשר התשלום החודשי של אותם לווים ירקיע שחקים
  הוא כבר יציע להם אפשרויות למחזר את ההלוואה לריבית קבועה. אז, הריבית בשוק תהיה כה גבוהה שהלווים שיאותו לקבע את ההלוואה, יתקעו עם ריבית גבוהה מאד לתקופה ארוכה מאד.

  מה לעשות?
  לא להתפתות. מסלול של ריבית פריים הוא אכן מצויין, אבל רק חוזה עתידות ידע לומר אם כדאי לשים את כל המשכנתא במסלול זה.
  ההערכה שלי היא שעדיף גם בתקופה הנוכחית, בה הפער בין ריבית פריים לריבית קבועה עומדעל 2% ויותר, לחלק את המשכנתא בין מספר מסלולים.

  עשו סימולציה: השתמשו במחשבון משכנתא וראו מה יקרה למשכנתא שלכם ברמות ריבית גבוהות יותר. הניחו לצורך הבדיקה שאם המדד יהיה 3% בעבור המסלול הקבוע, ריבית הפריים
  תעמוד על 8%. אלו הם לא נתונים וודאים (כאמור לא ניתן לחזות במדויק) אבל יתנו לכם מושג די טוב. הערכה שלי, תגלו שגם היום, שהריבית הקבועה נמוכה יחסית לעבר, שווה לקחת חלק מהמשכנתא בריבית זו. וכרגיל, "לא לשים את כל הביצים באותו הסל".